2017 Club Player Awards

NRL TelstraPremiership GRAD
Embed from Getty Images

A full run down of player awards from around each club!


Monday 28 August

Parramatta Eels

Ken Thornett Medal for NRL Player of the Year - Nathan Brown
Jack Gibson NRL Coaches' Award - Clint Gutherson
Ray Price NRL Community Award - Darren Deitz, Try Time Rugby League
Blue and Gold Army Members' Player of the Year - Nathan Brown
Brett Kenny NYC Coaches' Award - Greg Leleisiuao
Steven Ella NYC Player of the Year Award - Reed Mahoney
Geoff Gerard NSW Cup Coaches' Award - George Jennings
Bob O'Reilly NSW Cup Player of the Year Award - Marata Niukore
Michael Cronin Club Person of the Year - Rev George Dansey


Wednesday 30 August

Queensland Rugby League Major Competitions

Courier Mail Best & Fairest Medal: Ase Boas - PNG Hunters
U20s Statewide Player of the Year: Reece Braun - Redcliffe Dolphins
Mal Meninga Cup Player of the Year: Cory Paix - Western Mustangs
FOGS Colts Player of the Year: Stephen Buckley - Sunshine Coast Falcons
Carbine Club Rookie of the Year: Brandon Smith - Sunshine Coast Falcons
Leading Point Scorer: Carlin Anderson - Townsville Blackhawks
Leading Try Scorer: Jonathon Reuben - Townsville Blackhawks
Club Championship: Redcliffe Dolphins
John ‘Cracker' McDonald Minor Premiership Shield: PNG Hunters
XXXX People's Choice: Ase Boas - PNG Hunters
Representative Player of the Year: Nick Slyney - Redcliffe Dolphins
Women's Representative Player of the Year: Brittany Breayley
Intrust Super Cup Team of the Year:
Fullback: Jamayne Isaako (Souths Logan Magpies)
Winger: Jonathon Reuben (Townsville Blackhawks)
Centre: Justin Olam (Sunshine Coast Falcons)
Five-Eighth: Billy Walters (Easts Tigers)
Halfback: Brodie Croft (Easts Tigers)
Prop: Matt Lodge (Redcliffe Dolphins)
Hooker: Pat Politoni (Burleigh Bears)
Second Row: Blake Leary (Townsville Blackhawks)
Lock: Sam Anderson (Redcliffe Dolphins)
Coach: Michael Marum (PNG Hunters)


Monday 4 September

Manly-Warringah Sea Eagles

NRL Roy Bull Medal Best & Fairest - Daly Cherry-Evans
NRL Player's Player - Jake Trbojevic
Ken Arthurson Rookie of the Year - Brian Kelly
Doug Daley Clubman of the Year - Jake Trbojevic
NRL Leading Tryscorer - Akuila Uate (14)
NRL Leading Pointscorer - Dylan Walker (104)
Steve Menzies Medallion (Volunteer of the Year) - Eli Naylor & Michael Dinoris
Gordon Willoughby Medal (Members POTY) - Jake Trbojevic
Intrust Super Premiership Bob Batty Best & Fairest - Cameron Cullen
Intrust Super Premiership Player's Player - Brendan Attwood & Cameron Cullen
Holden Cup Russ Bull Best & Fairest - Manase Fainu
Holden Cup Player's Player - Jesse Martin


Tuesday 5 September

Wests Tigers

Kelly-Barnes Award NRL Player of the Year - Elijah Taylor
NRL Players' Player - James Tedesco
NRL Rookie of the Year - Jacob Liddle
Life Members inducted - Liam Fulton, Ben Galea & Harry Triguboff
Community Achievement Award - Jamal Idris
Intrust Super Premiership Players' Player - Nathan Milone
Intrust Super Premiership Player of the Year - Jeremy Marshall King
Holden Cup Players' Player - Daniel Peck
Holden Cup Player of the Year - Daniel Peck


Thursday 7 September

Newcastle Knights

Danny Buderus Medal (NRL Player of the Year) - Mitchell Barnett
NRL Player's Player - Daniel Saifiti
NRL Coach's Award - Jamie Buhrer
NRL Club Person of the Year - Rory Kostjasyn
Community Player of the Year - Trent Hodkinson
NRL Gladiator of the Year - Mitchell Barnett
NRL Rookie of the Year - Brock Lamb
NYC U20's Player of the Year - Zac Hosking
NYC Players' Player - Matt Cooper
NYC Coach's Award - Heath Gibbs
ISP NSW Player of the Year - Nick Meaney
ISP NSW Players' Player - Tom Hughes
ISP NSW Coach's Award - Braden Robson

Canterbury-Bankstown Bulldogs

Dr George Peponis Medal (NRL Player of the Year) - Josh Jackson
Steve Moritmer Award (Rookie of the Year) - Marcelo Montoya
Les Johns Award (Clubman of the Year) - Tony Grimaldi
Coaches Award - Aiden Tolman
Peter Warren Medal (Community Service) - Moses Mbye
Terry Lamb Award (ISP NSW Player of the Year) - Rhyse Martin
Hazem El Masri Award (NYC U20's Player of the Year) - James Clark


Monday 11 September

New South Wales Rugby League

Brad Fittler Medal (NSW Origin Player of the Year) - David Klemmer
True Blue Award - Jake Trbojevic
People's Choice Award - Jake Trbojevic
Women's State Player of the Year - Simaima Taufa (Mounties)
Under 20's State Player of the Year - Curtis Scott (Storm)
Intrust Super Premiership NSW Player of the Year - Cameron Cullen (BWSE)
Harvey Norman Women's Premiership Player of the Year - Caitlin Moran (North Newcastle)
Ron Massey Cup Player of the Year - Heath L'Estrange (Hills District)
Sydney Shield Player of the Year - Christian Bate (Belrose Eagles)
Kari Indigenous Achievement Award - Ulysses Roberts (Macksville)
Ray Stellar Memorial Award - Eric Galloway (Belrose)
Grade Referee of the Year - Darian Furner
Junior Representative Referee of the Year - Daniel Luttringer
Under 18's State Player of the Year - Zac Lomax (Dragons)
Under 16's State Player of the Year - Josh Schuster (Sea Eagles)

Canberra Raiders

Mal Meninga Medal (NRL Player of the Year) - Junior Paulo
Fred Daly Memorial Clubman of the Year - Jeff Lima
NRL Coaches Award - Elliott Whitehead
NRL Rookie of the Year - Nick Cotric
Life Membership - Tony Wood (Victor the Viking)
Geoff Caldwell Career and Education Award - Harry van Dartel
NYC Player of the Year - Mikaele Ravalawa
Gordon McLucas Junior Reps Player of the Year - Emre Guler
NYC Coaches Award - Jarred Tuite


Tuesday 12 September

Rugby League Player's Assocation

The Players' Champion (NRL Players' Player) - James Tedesco (Wests Tigers)
Harvey Norman Rookie of the Year - Nick Cotric (Raiders)
Harvey Norman Dennis Tutty Award - James Maloney (Sharks)
Harvey Norman NYC Player of the Year - Harry Grant (Storm)
Shadforth Financial NRL Academic Player of the Year - Tim Mannah (Eels)
Harvey Norman Women's Rep Player of the Year - Simaima Taufa (Mounties/NSW)
One Solutions Men's Rep Player of the Year - Cameron Smith (Storm/QLD/AUS)
Shadforth Financial Indigenous Leadership & Excellence Award - Ryan James (Titans)
The Players 13 Dream Team: 1. James Tedesco (WST) 2. Jordan Rapana (CAN) 3. Konrad Hurrell (GLD) 4. Dane Gagai (NEW) 5. David Nofoaluma (WST) 6. Gareth Widdop (SGI) 7. Nathan Cleary (PEN) 8. David Klemmer (CBY) 9. Cameron Smith (MEL) 10. Aaron Woods (WST) 11. Jason Taumalolo (NQL) 12. Wade Graham (CRO) 13. Sam Burgess (SOU)


Wednesday 13 September

Gold Coast Titans

Paul Broughton Medal (NRL Player of the Year) - Anthony Don
NRL Coaches Award - Nathan Peats
'The Preston' Community Award - Konrad Hurrell
NRL Try of the Year - Joe Greenwood
NRL Rookie of the Year - Morgan Boyle
Member's Most Valuable Player - Konrad Hurrell
NYC Player of the Year - Alexander Brimson & Moeaki Fotuaika
NYC 'True Titan' - Rory Lillis


Sunday 17 September

St George Illawarra Dragons

Dragons Player of the Year Medal - Gareth Widdop
Red V Members Player of the Year - Paul Vaughan
Geoff Selby Memorial Trophy - Paul Vaughan
Dragons Immortals Trophy (NRL Coaches Award) - Cameron McInnes
Dragons Community Involvement Award - Joel Thompson
Mark Coyne Trophy (Career Development) - Joel Thompson
Paul McGregor Trophy (NYC Player of the Year) - Jackson Ford
Illawarra Player of they Year - Luciano Leilua
Illawarra Coaches Award - Jack Payne


Monday 18 September

Cronulla-Sutherland Sharks

Monty Porter Medallist and Pontifex Player of the Year - Paul Gallen
Tommy Bishop Player's Player - Paul Gallen
Steve Rogers Rookie of the Year - Jayden Brailey
Sharks Have Heart Community Award - Sam Tagataese
Member's Player of the Year - Wade Graham
NRL Try of the Year - Valentine Holmes
Gavin Miller NYC Player of the Year - Billy Magoulias
Greg Pierce NYC Player's Player - Sione Katoa
Wellbeing and Education Excellence Awards - Jayson Bukuya (NRL), Aperramo Lualua (NYC)
Andrew Ettingshausen Club Person of the Year - Jess Ciccia


Tuesday 19 September

Warriors

Vodafone NRL Player of the Year - Roger Tuivasa-Sheck
Sir Peter Leitch Member of the Year - TeKanawa Harris
SKYCITY Legacy Award - Vodafone
Vodafone People's Choice Award - Simon Mannering
TNT NYC Rookie of the Year - Tyler Slade
Vodafone ISP Team Man of the Year - Sam Cook
Vodafone NRL Rookie of the Year - Bunty Afoa
Club Person of the Year - Georgia Hale
Canterbury of NZ Clubman - Charnze Nicoll-Klokstad
Canterbury of NZ NYC Clubman of the Year - Kenese Kenese
Vodafone NYC Player of the Year - Chanel Harris-Tavita
Vodafone ISP Player of the Year - Mason Lino


Wednesday 27 September

Dally M Awards

The Star, Sydney


Tuesday 3 October

Melbourne Storm

Player of the Year awards


Wednesday 4 October

Penrith Panthers

Merv Cartwright Medal


Friday 6 October

South Sydney Rabbitohs

Red & Green Ball - George Piggins Medal


Presentation Night date to be confirmed

Brisbane Broncos

Paul 'Porky' Morgan Medal

North Queensland Cowboys

Paul Bowman Medal

Sydney Roosters

Jack Gibson Medal

0 Comments