Penrith punish rusty Roosters
15 hours ago | Aidan Edgecomb
All the results and scorers from the NSWRL Under 16 Harold Matthews Cup.
All listed times are AEDT (NSW/VIC/ACT).
RELATED: See the full list of 2017 Harold Matthews Cup Draw and Results.
Balmain Tigers 8 Sydney Roosters 20
Venue: Leichhardt Oval
Date: Friday 24 March 2017 at 6:30pm
Balmain Tigers (8)
Tries: Jason Smyth, Josh Rizk
Sydney Roosters (20)
Tries: Kobe Rugless, Mason Ward, Bailey Hayward, Anthony Pele
Goals: Bailey Hayward 1, Lathan Hutchinson-Walters 1
Manly-Warringah Sea Eagles 48 Western Suburbs Magpies 20
Venue: New Era Stadium
Date: Saturday 25 March 2017 at 11:00am
Manly-Warringah Sea Eagles (48)
Tries: Daniel Ala 2, Kaeo Weekes 2, Josh Schuster 2, Filimaua Tilimaua-Tau, Tom Latu, Uluaki Tuipulotu
Goals: Daniel Ala 4
Western Suburbs Magpies (20)
Tries: Alan Tuilaepa, Peter Davies, John-Elvis Oloaga, Dylan Oitmann
Goals: Dylan Oitmann 2
Penrith Panthers 6 Newcastle Knights 46
Venue: Pepper Stadium
Date: Saturday 25 March 2017 at 12:00pm
Penrith Panthers (6)
Tries: Taylan May
Goals: Donovan Boney 1
Newcastle Knights (46)
Tries: Patrick Achurch 2, Jaron Purcell, Max Buderus, Kobe Davies, Mitchell Black, Malie-J Townsend, Cooper Jenkins
Goals: Max Buderus 7
Illawarra Steelers 48 Central Coast Roosters 6
Venue: WIN Stadium
Date: Saturday 25 March 2017 at 12:30pm
Illawarra Steelers (48)
Tries: Aaron Schoupp 2, Hayden Sutton, Jack Walsh, Mathew Feagai, Oliver Parrish, Max Feagai, Connor Muhleisen, Hamish Holland
Goals: Aaron Schoupp 6
Central Coast Roosters (6)
Tries: Aaron Commins
Goals: Corey Fenning 1
Cronulla-Sutherland Sharks 18 Parramatta Eels 36
Venue: Southern Cross Group Stadium
Date: Saturday 25 March 2017 at 12:45pm
Cronulla-Sutherland Sharks (18)
Tries: Zachary Issa, Douglas Levi, Damon Smith
Goals: Thomas Demeio 3
Parramatta Eels (36)
Tries: Albert Etuati Faavae 2, Christian Pasitoa, Jed Edwards, Tyler Field, Tevita Masima
Goals: Tyler Field 6
Western Sydney Academy of Sport 12 South Sydney Rabbitohs 36
Venue: St Marys Stadium
Date: Saturday 25 March 2017 at 1:00pm
Western Sydney Academy of Sport (12)
Tries: Zion Tauasa 2, Jonathan Beckett
South Sydney Rabbitohs (36)
Tries: Ratu Vesikula 2, Kye Black 2, Jacob Tautaiolefua, Peter Mamouzelos, Zach Kambos
Goals: Kaylib Savage 3, Peter Mamouzelos 1
St George Dragons 14 North Sydney Bears 18
Venue: TG Millner Field
Date: Sunday 26 March 2017 at 10:00am
St George Dragons (14)
Tries: Rod Ahoy, Destiny Nuuasoa, Soakimi Folaumoeloa
Goals: Soakimi Folaumoeloa 1
North Sydney Bears (18)
Tries: Lochlan Trimboli, Jacob Preston, Nicholas Russell
Goals: Nicholas Russell 3
Canterbury-Bankstown Bulldogs 10 Canberra Raiders 20
Venue: Belmore Sports Ground
Date: Sunday 26 March 2017 at 1:30pm
Canterbury-Bankstown Bulldogs (10)
Tries: Jackson Topine 2
Goals: Gian-Mario Serratore 1
Canberra Raiders (20)
Tries: Jack Williams 2, Jordan Williams, Jacob Church
Goals: Junior Tupou 2
RELATED: Click here to view the current Harold Matthews Cup ladder.