RESULTS: 2019 Downer World Cup 9's Pool Matches

world cup 9s badge

All the results and scorers from the Pool Matches of the 2019 Downer Rugby League World Cup 9's.

All listed times are AEST (NSW/QLD/VIC/ACT).


RELATED: See the full list of 2019 Downer World Cup 9's Draw and Results.


Pool A

Australia 25 New Zealand 12
Venue: Bankwest Stadium
Date: Friday 18 October 2019 at 9:00pm

Australia (25)
Tries: Josh Addo-Carr 2, David Fifita 2
Bonus Tries: Kyle Feldt
Goals: Mitch Moses 2

New Zealand (12)
Tries: Jamayne Isaako 2
Goals: Jamayne Isaako 2


Papua New Guinea 27 United States 10
Venue: Bankwest Stadium
Date: Friday 18 October 2019 at 9:25pm

Papua New Guinea (27)
Tries: Edene Gebbie, Garry Lo, Stargroth Amean, Watson Boas, Dan Russell
Bonus Tries: Kyle Laybutt
Goals: Kyle Laybutt 1

United States (10)
Tries: Junior Vaivai, Bureta Faraimo
Goals: Bureta Faraimo 1


New Zealand 18 Papua New Guinea 17
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 1:45pm

New Zealand (18)
Tries: Bailey Simonsson
Bonus Tries: Jeremy Marshall-King, Shaun Johnson
Goals: Jamayne Isaako 2

Papua New Guinea (17)
Tries: Nixon Putt, Justin Olam
Bonus Tries: Edene Gebbie
Goals: Kyle Laybutt 1, Edwin Ipape 1


Australia 41 United States 11
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 2:10pm

Australia (41)
Tries: Kyle Feldt 2, Josh Addo-Carr, Ryan Papenhuyzen
Bonus Tries: Nathan Brown 2, Mitchell Moses
Goals: Clint Gutherson 2, Mitchell Moses 2, Ryan Papenhuyzen 1

United States (11)
Tries: Ryan Burroughs
Bonus Tries: Kristian Freed
Goals: Ryan Burroughs 1


New Zealand 46 United States 0
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 4:50pm

New Zealand (46)
Tries: Ken Maumalo 3, Jamayne Isaako 2, Bailey Simonsson, Reimis Smith
Bonus Tries: Ken Maumalo, Shaun Johnson
Goals: Jamayne Isaako 4

United States (0)


Australia 26 Papua New Guinea 0
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 5:15pm

Australia (26)
Tries: Campbell Graham 2, Daly Cherry-Evans, AJ Brimson, Clint Gutherson, Jai Arrow
Goals: Daly Cherry-Evans 1

Papua New Guinea (0)


Pool B

France 8 Lebanon 12
Venue: Bankwest Stadium
Date: Friday 18 October 2019 at 6:20pm

France (8)
Tries: Paul Marcon, Gavin Marguerite

Lebanon (12)
Tries: Bilal Marbaani 2
Goals: Jayden El-Jalkh 2


England 25 Wales 4
Venue: Bankwest Stadium
Date: Friday 18 October 2019 at 7:10pm

England (25)
Tries: Jake Connor 2, Daryl Clark, Jermaine McGillvray
Bonus Tries: Sam Tomkins
Goals: Gareth Widdop 2

Wales (4)
Tries: Mike Butt


France 23 Wales 6
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 11:55am

France (23)
Tries: Arthur Romano, Lambert Belmas, Gavin Marguerite
Bonus Tries: Thomas Lasvenes 1
Goals: Hakim Miloudi 3

Wales (6)
Tries: Rrgan Garce
Goals: Lloyd White 1


England 13 Lebanon 16
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 12:20pm

England (13)
Tries: Gareth Widdop
Bonus Tries: Sam Tomkins
Goals: Gareth Widdop 2

Lebanon (16)
Tries: Travis Robinson 2, Bilal Maarbani
Goals: Ahmad Harajly 1, Reece Robinson 1


Lebanon 14 Wales 25
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 3:00pm

Lebanon (14)
Bonus Tries: Reece Robinson, Charbel Tasipale
Goals: Reece Robinson 1, Josh Rizk 1

Wales (25)
Tries: Elliot Kear
Bonus Tries: Elliot Kear, Lloyd White, Mike Butt
Goals: Lloyd White 3


England 38 France 4
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 3:25pm

England (38)
Tries: Ryan Hall, Blake Austin
Bonus Tries: Ash Handley 2, Ryan Sutton, Elliott Whitehead
Goals: Gareth Widdop 3, Sam Tomkins 2

France (4)
Tries: Alrix Da Costa


Pool C

Tonga 7 Cook Islands 30
Venue: Bankwest Stadium
Date: Friday 18 October 2019 at 7:35pm

Tonga (7)
Bonus Tries: Sione Katoa
Goals: Sione Katoa 1

Cook Islands (30)
Tries: Kayal Iro 2, Reubenn Rennie, Steven Marsters, Aaron Teroi, Anthony Gelling 
Goals: Brad Takairangi 2, Tevin Arona 1


Samoa 32 Fiji 17
Venue: Bankwest Stadium
Date: Friday 18 October 2019 at 8:10pm

Samoa (32)
Tries: Brian To'o 2, Jarome Luai, David Nofoaluma
Bonus Tries: Moses Leota 2
Goals: Danny Levi 1, Dean Blore 1, Jarome Luai 1

Fiji (17)
Tries: Maika Tudravu, Maika Sivo
Bonus Tries: Joseva Lawalawa
Goals: Api Koroisau 1, Taane Milne 1


Samoa 17 Cook Islands 4
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 12:45pm

Samoa (17)
Tries: Tim Lafai, Dean Blore
Bonus Tries: Marion Seve
Goals: Tim Lafai 1, Dean Blore 1

Cook Islands (4)
Tries: John Runa


Tonga 21 Fiji 17
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 1:10pm

Tonga (21)
Tries: Robert Jennings 2, William Fakatoumafi, Malakai Watene-Zelezniak
Bonus Try: Si Katoa

Fiji (17)
Tries: Selestino Ravutaumada, Penaia Leveleve
Bonus Try: Maika Tudravu
Goals: Api Koroisau 1, Selestino Ravutaumada 1


Fiji 10 Cook Islands 12
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 4:00pm

Fiji (10)
Bonus Tries: Maika Tudravu, Kevin Naiqama

Cook Islands (12)
Tries: Anthony Gelling, Tevin Arona, Brody Tamarua


Tonga 20 Samoa 24
Venue: Bankwest Stadium
Date: Saturday 19 October 2019 at 4:25pm

Tonga (22)
Tries: Robert Jennings, Sione Katoa, Fanitesi Niu, Tevita Pangai Junior
Goals: John Asiata 1, Fanitesi Niu 1

Samoa (24)
Tries: Dean Blore, Danny Levi
Bonus Tries: Danny Levi, Ligi Sao
Goals: Tim Lafai 3